500 YILLIK DUT AĞACI

22 Haziran 2021 22:50 Çemişgezek Belediyesi 994

500 YILLIK DUT AĞAÇLARI HALA DUT VERİYOR

Çemişgezek ilçesinde, yaşlı dut ağaçları bölgenin ekonomisine ciddi katkı sağlıyor. Çerezlik kuru dut ve pekmez üretimine kaynak olan ağaçların içinde 500 yıllık olan ağaçların yanı sıra 1200 yıllık olan bir dut ağacı da var.

Çemişgezek ilçesinde bulunan 500 yıllık dut ağacı hala dut veriyor.

Dutu ve pekmeziyle ünü ülke sınırlarını aşan Çemişgezek ilçesinde, bilimsel olarak henüz kaç yaşında oldukları tescil edilmese de dut ağaçlarının devasa büyüklükteki görünümleri ve yöre halkının tahminleriyle farklı yaşlardaki yüzlerce yıllık çok sayıda dut ağacı yöre halkının ekonomik gelir kaynağı olmaya devam ediyor.

İşte o ağaçlardan biride Tağar çayı kıyısında bulunan 500 yıllık dut ağacı…

Dut ağaçlarıyla ünlü ilçenin belediye başkanı Metin Levent Yıldız, uzun yıllardır devasa büyüklükteki dut ağaçlarına ev sahipliği yaptıklarını söyledi.

Dedelerinin dedeleri tarafından dikilen yüzlerce yıllık ağaçlardan toplanan dutlardan, her yıl olduğu gibi bu yıl da yöre halkı çerezlik kuru dut ve pekmez üretmeye de başladı.

Haber Kanal 23

 

Çemişgezek Belediyesi

Çemişgezek Belediyesi'ne ait kurumsal bilgilerin, güncel haber, duyuru, galeri, video, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Çemişgezek Belediyesi

Mescit Mahallesi Mustafa Ataş Bulvarı No: 19
62600 Çemişgezek / Tunceli

Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.