İLÇENİN ÇÖP SORUNU YAPILAN KATI ATIK DEPOLAMA TESİSİ İLE ÇÖZÜLDÜ

17 Haziran 2021 19:45 Çemişgezek Belediyesi 1220

ÇEMİŞGEZEK DOĞASI 100 TON DAHA AZ KİRLENECEK

İlçede Yılların Çöp Sorunu, Katı Atık Depolama Tesisi İle Enerjiye Dönüşüyor

İlçemizin kurulduğu yıldan itibaren yaşadığı çöp sorununu, yapılan Katı Atık Depolama Tesisi ile çözdü. İlçede Yılların Çöp Sorunu, Katı Atık Depolama Tesisi İle Enerjiye Dönüşüyor Çemişgezek Belediyemiz tarafından ilçemizde kurulan Katı Atık Depolama Tesisin kurulmasıyla birlikte vahşi çöp depolama sorunu ortadan kalktı. Bu sayede haftalık yaklaşık 25 ton çöp katı atık depolama tesisinde toplanıyor. Toplanan çöpler haftalık olarak ilçeye kazandırılan çöp transfer rampasında özel olarak alının semi treylerlerle Elazığ'a gönderiliyor ve burada elektrik enerjisine dönüştürülüyor. İlk transferin 10 Haziranda gerçekleşmesinden sonra 2 haftada yaklaşık 45 ton çöp Elazığ' gönderilerek enerjiye dönüşümü sağlandı. Seçimlerde en büyük vaatlerinin çöp sorunun çözmek olduğunu belirten Belediye Başkanımız Sn. Metin Levent Yıldız, hem sorunun çözüme kavuşturulduğunu, hem de enerji üretimine destek sağlandığını aktardı.

"Çöpler elektrik enerjisine dönüşüyor”

Çemişgezek Belediye Başkanımız Sn.Metin Levent YILDIZ yapılan trasferler ile 1 ayda yaklaşık 100 tona yakın çöpü hem ilçemizden uzaklaştıracağız, hemde enerjiye katkı sağlamış olacağız.Yapacağımız transfer sonucunda bir aylık sürede ilçedeki çöp sorunu ile ilgili büyük bir değişim yaşanacağını ifade eden Yıldız, “yaptığımız sistem ilçelerimiz arasında bir ilk. İlçeye bir çöp transfer rampası kazandırdık ve akabinde de bir semi treyler aldık. Bu sistem ile ilçede çıkan tüm çöpleri göndermeye başladık ve orada elektrik enerjisine dönüşüyor. Haftalık ortalama 25 tona yakın çöp toplayıp gönderiyoruz. Bugün ikinci transferimizi gerçekleştirdik. Bir aylık bir süreçte ise 100 ton civarı çöpü Elazığ ilçemize göndermiş olacağız. İlçemizde kendi çöp araçlarımızla topladığımız çöpleri transfer rampasına günde iki defa geliyor. Rampada yaptığımız huni sistemi ile tıra yükleniyor. Daha sonrasında ise haftalık olarak ekip arkadaşlarımız alıp Elazığ'a götürüyor. Yaptığımız proje ilçemize hayırlı olsun.Çemişgezek Belediyesi olarak vahşi depolamaya son veren bir belediyeyiz” diye konuştu.

Çemişgezek Belediyesi

Çemişgezek Belediyesi'ne ait kurumsal bilgilerin, güncel haber, duyuru, galeri, video, proje, çalışmalar ve etkinliklerin yer aldığı kurumsal web sitesi.

Çemişgezek Belediyesi

Mescit Mahallesi Mustafa Ataş Bulvarı No: 19
62600 Çemişgezek / Tunceli

Belediye Yazılımı: Medya İnternet™ - Belediye Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.